Péče o šperky

Udělali jste si radost, pořídili si něco pěkného, možná už máte doma i malou sbírku, ale víte, jak se správně o své šperky starat?

Většina našich šperků je vyrobena ze sterlingového stříbra, tedy stříbra o ryzosti Ag 925/1000. Stříbro je kov, jehož přirozenou vlastností je postupná oxidace. Oxidace, neboli černění stříbrných šperků, byť i zlacených, není výrobní vadou. Jde o přirozenou chemickou reakci způsobenou výskytem různých chemických sloučenin, zejména síry v ovzduší, působením sloučenin obsaženým v lécích, kosmetických přípravcích, pracích a úklidových prostředcích, ale i prašného prostředí.

Oxidace se projeví ve většině případů tak, že šperk začne na povrchu černat. Zatímco na čistém a suchém vzduchu je stříbro stálejší, vlhké prostředí oxidaci urychluje. Rychlost oxidace může být ovlivněna řadou faktorů, včetně typu pokožky a látek, s nimiž stříbro přijde do kontaktu. Důležité je, že oxidace není nezvratný proces. Stříbro se dá lehce a rychle vyčistit za pomoci čistícího ubrousku k tomu určenému, který můžete zakoupit na našem eshopu, ale většinou je k sehnání i v každém zlatnictví. Pro čištění stříbra je možné používat i roztoky určené k čištění stříbrných šperků, ale nedoporučujeme je používat u šperků, které v sobě mají zakomponovány perly, korály, zkrátka jakékoliv kameny a minerály, nebo kožené či textilní části. Oxidovat mohou i šperky ze stříbra, které jsou pozlaceny.

 

Jak chránit šperky před oxidací a poničením?

Je v pořádku dělat si radost, ale myslete na to, že šperky by se měly hlavně nosit. Častým nošením šperku můžete zabránit v jeho oxidaci, neboť se šperk při nošení neustále leští o vaši pokožku či oblečení. Pokud šperk ze stříbra odložíte do šperkovnice či krabičky a vrátíte se k němu po nějaké době, je velmi pravděpodobné, že šperk bude zoxidovaný.

Pokud šperk ukládáte do šperkovnice, je vhodné jej otřít suchým jemným hadříkem, abyste z něj odstranili nečistoty, pot a mastnotu.

Šperkové krabičky nejsou vhodné k skladování šperků, které nenosíte. Nenošené šperky byste měli chránit před přístupem vzduchu a vlhkosti. Papírové šperkové krabičky nejsou neprodyšné a většinou je uvnitř molitan, který na sebe může vázat vlhkost ze vzduchu a pak v krabičce uložený šperk rychleji oxiduje. Osobně doporučuji šperky, které nenosíte ukládat očištěné po jednom do malých plastových uzavíratelných sáčků.

Stříbrnému, nepokovenému šperku by neměl vadit kontakt s čistou studenou vodou, pokud však přijde do kontaktu s mýdly, oleji, šampony, všeobecně kosmetikou, může dojít k chemické reakci, v jejímž důsledku by šperk mohl změnit barvu. Nestává se to často, stát se to však může. Pokud si všimnete změny barvy kovu, zamyslete se nad tím, jaký přípravek jste použili a čím to mohlo být způsobeno, ať se podobným nehodám vyhnete do budoucna.

Šperky je vhodné nasazovat až po aplikaci kosmetických přípravků a po té, co si upravíte účes. Spreje, laky, suché šampony, parfémy a vše, co používáme, abychom se udělaly krásné a voňavé, než odejdeme z domu ulpívá na povrchu šperku.

Stříbro patří mezi ušlechtilé kovy, je však poměrně měkké a je potřeba být na šperky opatrný. Všeobecně jsou naše šperky velmi jemné a dávejte tak prosím pozor na to jak se k nim chováte a jak je ukládáte. Nikdy šperky nenoste po kapsách a peněženkách, kde se snadno zamotají a poničí. Nevystavujte šperky mechanickému tlaku.

Často ve svých špercích používáme perly, korály a přírodní kameny/minerály. Tyto přírodní materiály ač se zdají být pevné jsou choulostivé a křehké a proto prosím s nimi zacházejte šetrně a chraňte je před nárazy a silnými mechanickými vlivy. Jinými slovy, je vhodné šperk sundávat na sport, při zahradničení, mytí nádobí, při úklidu..

Pokud šperk kupujete „na později“ jako dárek, prosím, i v tomto případě myslete na to jak šperk uchováváte a před jeho darováním ho nejdříve zkontrolujte a případnou vzniklou oxidaci očistěte hadříkem k tomu určeným, ať obdarovanou osobu oslní svým leskem.

Prosím, pokud si necháváte šperky zasílat na výdejní místa, vyzvedávejte si je ihned a nenechávejte je dlouho čekat. Jde o šperky. Podmínky na výdejních místech nemusí být vždy ideální, někdy mohou balíčky cestou k vám zmoknout nebo navlhnout a čím dříve si své šperky vyzvednete, vytáhnete z krabičky, očistíte a pomazlíte se s nimi, tím lépe. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení